Związek Emerytów i Rencistów Rolniczych Rzeczypospolitej Polskiej Koło Gminne Bielice

 Związek Emerytów i Rencistów Rolniczych Rzeczpospolitej Polskiej Koło Gminne Bielice.


W dniu 17 czerwca 2014 roku członkowie Związku Emerytów i Rencistów odwiedzili stolicę województwa zachodniopomorskiego Szczecin. Inicjatorem wyjazdu był przewodniczący związku Pan Ignacy Maćkowiak. Przewodnikiem  w wojażach po Szczecinie był Pan Andrzej Ogłodziński, któremu członkowie związku serdecznie dziękują za pokazanie i oprowadzenie po najciekawszych miejscach Szczecina.  Zwiedzili między innymi: Wały Chrobrego, Katedrę św. Jakuba, Muzeum Techniki i Komunikacji, Jasne Błonia, Zamek Książąt Pomorskich. Ponadto zwiedzili bunkry podziemnego Szczecina, Plac Orła Białego,  Park Kasprowicza. Po całodniowym pobycie w Szczecinie , przyszedł czas na odpoczynek i zabawę.

Na terenie Koła Łowieckiego ,,Kania’’ Szczecin - ,,Polna Chata” w Chabowie został przygotowany dla uczestników grill i zabawa, której oprawę muzyczną do późnego wieczora zapewnił Sławomir Jędrzejczyk. 

>>> GALERIA


Andrzejki seniorów

Niezwykle ciekawe spotkanie andrzejkowe zorganizowało Koło Emerytów i Rencistów w celu upamiętnienia ludowej tradycji, świetnej zabawy. Andrzejki znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. 

Rozpoczęto je mszą św. w parafialnym kościele , którą odprawił Ks. Proboszcz Jan Faron. Następnie andrzejkowe pląsy odbyły się już w sali wiejskiej w Bielicach w czwartkowy wieczór 21 listopada  2013 roku. Członków Koła powitał Prezes Ignacy Maćkowiak, życząc seniorom dużo zdrowia w jesieni życia, wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń . Wśród obecnych byli też zaproszeni goście Wójt Gminy-  Zdzisław Lech Twardowski, Andrzej Kołobycz -Przewodniczący Rady Gminy wraz z małżonką, Ks. Proboszcz Jan Faron. Zanim zabawa rozkręciła się na dobre, seniorzy zajęli miejsca przy stole, gdzie czekały na nich rozmaite pyszności przygotowane przez samych uczestników. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Pan Przemysław Smieskol.

<<< GALERIA >>>


 

Wczesnym rankiem w dniu 20 czerwca 2013 roku  pięćdziesięcioosobowa grupa ze Związku Emerytów i Rencistów udała się na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego do Lichenia.
Licheń to miejsce kultu religijnego, ale również miejsce, w którym pośród zieleni i kwiatów można odpocząć, wyciszyć się i zrelaksować. Pielgrzymkowy szlak rozpoczęliśmy od Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski znajdującej się w województwie wielkopolskim w miejscowości Stary Licheń niedaleko Konina.
Po dotarciu na miejsce pierwsze kroki skierowaliśmy do Sanktuarium, gdzie o godzinie 12.00 grupa uczestniczyła we mszy świętej w intencji Sybiraków. Zgłoszenia uczestnictwa naszej grupy pielgrzymkowej dokonał  Ks. Jan Faron, który wspólnie z innymi księżmi odprawiał mszę świętą.
Od godziny 13.30 do 17.00 grupa miała indywidualny czas na zwiedzanie. Jedni skierowali swoje kroki na Golgotę – wzniesienie wybudowane z kamieni i betonu, mające labirynt przejść, grot, kapliczek i figur. Masywną  bryłę okalają krzewy i pnącza co dodaje jej uroku. Na szczycie umieszczony jest krzyż oraz postaci Matki Bożej i św. Jana. Część osób udała się na wieżę świątyni. Wjeżdżając windą na 27 piętro wieży. Na szczycie , której znajdują się dwa tarasy widokowe, z których rozciąga się piękna panorama okolicy.
Następna grupa udała się wraz z przewodnikiem, który oprowadził ich po miejscach godnych zwiedzenia. Byli między innymi w apartamentach papieskich, czyli pokojach , w których mieszkał nasz wielki rodak Jan Paweł II.
Odwiedzając Sanktuarium w Licheniu koniecznie trzeba się udać do kaplicy Cudownego Źródełka  znajdującego się naprzeciwko  Kościoła św. Doroty.
 W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Lesie Grąblińskim.  Na terenie, którego znajdują się Stacje drogi krzyżowej i kaplice. W jednej z nich znajduje się kamień, na którym ukazała się Matka Boża, zobaczyć tam można  odciśnięte ślady ludzkich stóp.
 Słowa podziękowania należą się głównemu organizatorowi Prezesowi Związku Panu Ignacemu Maćkowiakowi oraz sponsorom Masarni z Żabowa , która dostarczyła wędliny fundując nam śniadanie oraz Pani Irenie Kołodziej z ,,Przetwórni Warzyw i Owoców ‘’z Chabowa, która  ufundowała grupie ogórki małosolne.
 Słoneczna pogoda dała się nam we znaki przy temperaturze 35 stopni trudno było czasami  poruszać się, by pójść zwiedzić wiele jeszcze ciekawych miejsc. Niedogodności rekompensowały zacienione miejsca w przepięknych kwiatowych ogrodach sanktuarium.

GALERIA


68 rocznica forsowania Odry

 

W sobotę 20 kwietnia 2013 r. w Starych Łysogórkach – Cmentarz Wojenny Siekierki i Gozdowicach odbyły się uroczyste obchody 68 rocznicy forsowania Odry.

Z terenu naszej gminy na obchody wyjechała czterdziestoosobowa grupa członków Związku Emerytów i Rencistów wraz z Prezesem Panem Ignacym Maćkowiakiem oraz nieliczna grupa młodzieży, dla której była to ciekawa lekcja historii.

Po przyjeździe na miejsce uroczystości była możliwość wysłuchania interesującego wykładu,, Dzieje Cmentarza Wojennego Siekierki w Starych Łysogórkach”, udziału we mszy św. polowej, którą odprawiał wspólnie z innymi księżmi Ks. Proboszcz Jan Faron i Ks. Wikary Paweł Obst.

Dalsza część uroczystości odbyła się już na cmentarzu ,gdzie znajdują się szeregi białych krzyży, które oznaczają groby ok. 2 tys. poległych polskich żołnierzy. Tu odbył się apel poległych wraz z całym ceremoniałem wojskowym, składano wieńce i kwiaty. Następnie przemieszczono się autokarem do nie odległych Gozdowic gdzie pod pomnikiem Sapera złożono kwiaty. Na zakończenie oficjalnych uroczystości odbył się festyn nad Odrą. Można było podziwiać pokaz sprzętu wojskowego, prezentacji broni z okresu II wojny światowej oraz wziąć udział w poczęstunku żołnierskim.

Należy pielęgnować historię i czcić tak ważne wydarzenie jakim było forsowanie Odry, to nasz patriotyczny obowiązek. Świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej- żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy po krwawych walkach w kwietniu 1945 roku przełamali obronę niemiecką.


Spotkanie Związku Emerytów i Rencistów 14.03.2013 r.

GALERIAKoło terenowe powstało 10.02.2009roku. Skupia 75 członków z terenu całej Gminy Bielice.

Przewodniczący : Ignacy Maćkowiak

Zastępca przewodniczącego: Janina Sitarska

Sekretarz: Julian Lech

Skarbnik: Stanisław Baran

 

W dniu 24 kwietnia 2010 roku czterdziestoosobowa grupa należąca do koła udała się do Siekierek i Gozdowic, by uczcić pamięć bohatersko walczących żołnierzy sprzed 65 lat w Siekierkach. Gozdowicach i Czelinie gdzie rozegrały się jedne z najcięższych walk II wojny światowej.

W czerwcu 2010 roku zorganizowano dla członków koła wyjazd na basen ,,Laguna” w Gryfinie.

W lipcu 2010 roku zorganizowano dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy.

 

Cele i formy działania

Związek zrzesza emerytów i rencistów rolniczych w celu:

  • poprawienia ich warunków socjalno-bytowych oraz uczestniczenia w życiu społecznym przez współdziałanie z organami władzy i administracji publicznej, samorządowej, ze związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi, gospodarczymi i spółdzielczymi,

  • organizowania życia kulturalnego i artystycznego emerytów i rencistów,

  • reprezentowania ich interesów wobec organów władzy i administracji publicznej, samorządowej oraz popularyzowania ich problemów wśród społeczeństwa.

Statut Związku

Strony: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Licznik odwiedzin:
5292808

Obsługa techniczna
ALFA TV

Deklaracja dostępności


Biuletyn
Informacji
Publicznej

Elektroniczne
Biuro
Obsługi
Interesanta

e-ObywatelDZIAŁKI I NIERUCHOMOŚCI NA SPRZEDAŻ

elektroniczny samorząd

gazyfikacja


Kalendarz imprez

  Sierpień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia